Lutomiersk, dnia 25-04-2014r.
Do wszystkich uczestników postępowania przetargowego
Niniejszym informuję, że w dn. 11-04-2014r. do Zamawiającego wpłynęły zapytania dotyczące postępowania przetargowego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 z późn. zm.) pn. PRZEBUDOWA DROGI KOL. BECHCICE - BECHCICE.
Poniżej Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.
Pytania Wykonawcy z dn. 11-04-2014r.
Szanowni Państwo,
Na podstawie art. 38 pzp, Wykonawca [...] przedstawia pytania do SIWZu dla przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn: „Przebudowa drogi Kol. Bechcice-Bechcice”.
Uwaga: odpowiedź Zamawiającego nie na temat w zakresie pytań, w których Wykonawca prosi o potwierdzenie stanowiska lub udzielenie odpowiedzi, będzie skutkować iż Wykonawca uzna, że Zamawiający zgadza się z zaprezentowanym stanowiskiem Wykonawcy, o ile takie stanowisko Wykonawca zamieścił (np. odpowiedź Zamawiającego na pytanie Wykonawcy w pkt. 2, iż Zamawiający zweryfikował umowę, będzie oznaczało, że Zamawiający zaakceptował stanowisko Wykonawcy).
1. Prosimy o dostarczenie, o ile występują, wszelkich decyzji (środowiskowej, lokalizacji celu publicznego, pozwolenia na budowę, ZRID, innych), potwierdzeń o braku sprzeciwu do zgłoszenia na wykonanie robót, uzgodnień, innych dokumentów niezbędnych do zrealizowania robót, które do tej pory nie zostały zamieszczone na stronie Zamawiającego, a znajdują się w posiadaniu Zamawiającego. Dokumenty te są niezbędne do sporządzenia oferty, a także stanowią one element opisu przedmiotu zamówienia (porównaj fragmenty orzeczeń powoływane w pytaniach w pkt. 4, 5 i 7, co do obowiązku pełnego opisania przedmiotu zamówienia).
2. Czy gdyby się okazało po analizie Umowy, że któreś z postanowień Umowy jest sprzeczne z przepisami prawa zamówień publicznych, a także innymi przepisami prawa o ile są bezwzględnie obowiązujące, to Zamawiający potwierdza, iż takie postanowienie umowne jest nieważne?
3. § 4 ust. 7 Umowy. Zgodnie z tym zapisem, Zamawiający może nie dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty. Czy w takim wypadku dowodami wykazującymi niezasadność bezpośredniej zapłaty będzie również łączne dostarczenie przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających:
a) zasadność naliczenia podwykonawcy kary umownej (np. protokołu odbioru robót zawartego przez Wykonawcę i podwykonawcę, potwierdzającego nieterminowe zrealizowanie robót przez podwykonawcę), a następnie
b) potrącenie tej kary umownej z wymagalnym wynagrodzeniem podwykonawcy (np. pismo Wykonawcy do podwykonawcy o naliczeniu kary i jej potrąceniu z wymagalną fakturą podwykonawcy)?
Konsekwentnie, czy Zamawiający zapłaci należność przysługującą Wykonawcy, który wykazał w/w dokumentami pod lit. a) oraz b), iż należności należne podwykonawcy zostały przez Wykonawcę rozliczone?
4. Rozd. XII. ust. 2 SIWZ. Zgodnie z tymi zapisami, Wykonawca w ramach ceny ryczałtowej miałby ponosić koszty robót, które nie zostały opisane w dokumentacji projektowej, jak również ryzyko nastąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć na etapie zawierania umowy. Stosownie jednak do art. 31 ust. 1 prawa zamówień publicznych, to Zamawiający sporządza dokumentację projektową, za którą jest odpowiedzialny i nie może na Wykonawcę przerzucać odpowiedzialności za nie ujęcie w dokumentacji projektowej wszystkich elementów niezbędnych do zrealizowania zamówienia (stosownie do art. 29 ust. 1 pzp, dokumentacja projektowa powinna być zupełna i jasna, a więc niedopuszczalna jest sytuacja, w której Wykonawca ma zrealizować roboty nieprzewidziane w dokumentacji projektowej i to niezależnie od tego czy wynagrodzenie jest ryczałtowe). W konsekwencji, Zamawiający nie może też przerzucać na Wykonawcę jakichkolwiek ryzyk związanych z realizacją Umowy, które nie zostały sprecyzowane w SIWZie. Potwierdzeniem powyższego jest m.in.
a. wyrok KIO z 2 marca 2010 roku sygn. akt KIO 184/10:
Jednak bez względu w jakiej postaci zostanie określone wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy, ryczałtowej, czy też kosztorysowej, zawsze będzie ono odnosiło się do przedmiotu zamówienia opisanego dokładnie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz w dokumentacji projektowej. Zaś zakres świadczenia wykonawcy, zgodnie z art. 140 ust. 1 ustawy Pzp, winien być tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie, pod rygorem nieważności umowy w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawartego w SIWZ. Oznacza to, iż nie jest dopuszczalne i możliwe zawarcie z góry w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i we wzorze umowy, zastrzeżenia, iż umowa obejmuje zakres prac, który obojętnie z jakich przyczyn został pominięty na etapie projektowania (…).
b. Wyrok KIO z 9 maja 2012 roku (KIO 809/12), gdzie wyraźnie stwierdzono, że:
(…)Ponadto w pkt XIX ust. 2 części I SIWZ zamawiający zastrzegł, że w cenie ofertowej należy skalkulować nie tylko koszty prac wynikające wprost z dokumentacji budowlanej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót jak również koszty w niej nie ujęte, a bez których nie można wykonać zamówienia.(…)
Odwołujący domagał się wykreślenia w zdaniu 1 słowa "jak również w niej nie ujęte, a bez których nie można wykonać zamówienia" (…) Izba stwierdziła, że zarzut jest zasadny i nakazała zamawiającemu stosowną modyfikację, zgodnie z żądaniem odwołującego.
Mając na uwadze powyższe, Wykonawca wnosi o wykreślenie fragmentów w rozd. XII ust. 2 SIWZ, w zakresie słów „oraz ewentualne ryzyko wynikające z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy” oraz „a także koszty robót nieujętych w dokumentach otrzymanych od Zamawiającego” (warto podkreślić, że powołany wyrok KIO z 9 maja 2012 roku, dotyczący zamówienia rozliczanego ryczałtowo, nakazał wykreślenie fragmentu z SIWZ, mówiącego właśnie o kosztach robót nieujętych w dokumentacji). W przypadku braku wykreślenia Wykonawca wnosi o potwierdzenie przez Zamawiającego, iż zapisy te są nieważne (a w braku takiego potwierdzenia, o wyjaśnienie z powołaniem się na właściwe przepisy i orzecznictwo, dlaczego uważa, że są ważne).
5. Rozd. III pkt. 7 SIWZ, rozd. XII pkt. 5 SIWZ, pkt. 14 Oferty, § 12 ust. 9 SIWZ, dotyczący zweryfikowania miejsca robót. Wykonawca prosi o potwierdzenie, iż Zamawiający zgadza się (lub wyjaśnienie dlaczego się nie zgadza) z treścią wyroku KIO roku sygn. akt KIO 2710/10 i tym samym uznaje za nieważne wyżej wymienione zapisy w zakresie niezgodnym z treścią wyroku:
Izba stwierdza w ślad za dotychczasowym orzecznictwem w tym zakresie, iż nałożenie na wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia obowiązku dokonania wizji lokalnej narusza wynikającą z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców poprzez zaniechanie prawidłowego i wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia. Zamawiający obciąża bowiem w ten sposób wykonawców wykonaniem swego ustawowego obowiązku wymagając, aby informacje niezbędne do przygotowania oferty uzyskali w czasie wizji lokalnej. Tymczasem przepis art. 29 ust. 1 ustawy P.z.p. zobowiązuje jednoznacznie zamawiającego do dokonania opisu przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.
6. Kiedy zostanie przekazany teren budowy?
7. Rozd. III ust. 2 SIWZ we fragmencie: „zakres rzeczowy zamówienia – wg załączonych przedmiarów robót”. Prosimy o wykreślenie zapisu lub potwierdzenie, że zapis ten jest nieważny (a jeżeli Zamawiający się nie zgadza – o wyjaśnienie swojego stanowiska). Zapis mówi o tym, że zakres robót jest określony przedmiarem. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 31 ust. 4 PZP, przedmiar robót w ogóle nie służy wskazaniu zakresu zamówienia, a w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego jest wyłącznie dokumentem pomocniczym, co z resztą Zamawiający potwierdził w rozd. XII pkt. 4 SIWZ i jest potwierdzone w orzecznictwie (wyrok KIO z 2 marca 2010 roku sygn. akt KIO 184/10: W ramach wynagrodzenia ryczałtowego, wykonawca jest zobowiązany do realizacji przedmiotu zamówienia opisanego projektem budowlanym i wykonawczym, niezależnie od tego w jakich wielkościach zostały one ujęte w przedmiarze.).
8. Mając na uwadze treść art. 31 ust. 1 pzp oraz rozporządzenie wydane na podstawie art. 31 ust. 4 pzp, Wykonawca wnosi o dostarczenie dokumentacji projektowej (projektu budowlanego i wykonawczego), którą Zamawiający jest zobowiązany sporządzić i na jej podstawie opisać przedmiot zamówienia. W szczególności Wykonawca wnosi o dostarczenie:
a. projektu przebudowy drogi wraz z opisem stanu istniejącego i projektowanego, a w szczególności przekrój poprzeczny drogi, plan sytuacyjno-wysokościowy, plan docelowej organizacji ruchu
b. Czy zamawiający mógłby udostępnić plan orientacyjny ( wraz z zaznaczonym przedmiotowym odcinkiem drogi ), celem zlokalizowania drogi w terenie.
9. Prosimy o ustalenie limitu trwania gwarancji w przypadku jej wydłużania (np. łączny czas gwarancji wynosi maksymalnie 48 miesięcy). Obecnie trwa ona 36 miesięcy z możliwością biegnięcia na nowo bez limitu ilości takich wydłużeń, co powoduje, że taka gwarancja dla danego elementu może trwać nawet w nieskończoność – wystarczy, że zawsze pod koniec 48 miesiąca okresu gwarancji Zamawiający stwierdzi, że wystąpiła wada istotna danego elementu.
10. Czy Zamawiający potwierdza, iż okoliczności niezależne od Wykonawcy (np. siła wyższa), na podstawie których strony zawierają w trybie rozd. XVI SIWZ aneks wydłużający termin realizacji umowy, nie stanową niewykonania lub nienależytego wykonania kontraktu przez Wykonawcę?
11. Czy warstwa wiążąca też ma być ułożona? Specyfikacja jest zamieszczona, natomiast brak pozycji w przedmiarze.
12. Czy warstwy przed ułożeniem mieszanek mineralno-asfaltowych mają zostać skropione? Jeżeli tak, prosimy o załączenie specyfikacji.
13. Czy zamawiający posiada specyfikacje na wykonanie poboczy? Jeśli tak, prosimy o zamieszczenie, oraz podanie jakiej szerokości pobocza mają zostać wykonane
14. Czy zamawiający potwierdza, że do wykonania są 3 przepusty pod zjazdami – 2 przepusty fi 400 łącznej długości 21 m wraz z ściankami czołowymi i 1 przepust fi 300 o długości 9 m wraz z ściankami czołowymi?
Odpowiedź Zamawiającego
Ad. 1
Przedmiotowa inwestycja nie wymagała pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia. Tak więc Zamawiający nie dysponuje innymi dokumentami wskazanymi w pytaniu Wykonawcy. Załącznikiem do niniejszej odpowiedzi jest kopia zgłoszenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, przyjętego bez uwag i sprzeciwu.
Ad. 2
Umowa nie zawiera postanowień sprzecznych z Prawem zamówień publicznych i innymi przepisami prawa bezwzględnie obowiązującymi. O ile takowe zdaniem Wykonawcy występują, proszę o ich wskazanie.
Ad. 3
Przypadki uzasadniające wykazanie przez Wykonawcę niezasadności zapłaty, będą uzależnione od konkretnych sytuacji, które zaistnieją w przyszłości, a jako zdarzenia przyszłe trudno je jednoznacznie w chwili obecnej określić.
Nadto przypadki te uzależnione będą także od treści umowy jaka zaistnieje między wykonawcą a podwykonawcą (dalszym podwykonawcą).
Ad. 4
Zamawiający dokonuje wykreślenia przedmiotowego zapisu. W związku z tym zmianie ulega treść siwz w zakresie rodz. XII ust. 2, gdzie:
- w pierwszym zdaniu wykreśla się fragment „oraz ewentualne ryzyko wynikające z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy”;
- w drugim zdaniu wykreśla się fragment „koszty robót nie ujętych w dokumentach otrzymanych od Zamawiającego, a których wykonanie niezbędne jest dla prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia, w tym również”
Ad. 5
Zamawiający zaznaczył w siwz, że Wykonawcy w celu sprawdzenia faktycznych uwarunkowań mających wpływ na rzetelną kalkulację ceny, zobowiązani są przed złożeniem ofert dokonać wizji lokalnej terenu objętego zamówieniem.
Zdaniem Zamawiającego zapis ten jest w pełni uzasadniony, gdyż ustawa Prawo zamówień publicznych zobowiązuje Zamawiającego do rzetelnego opisu przedmiotu zamówienia oraz do zamieszczenia w siwz informacji o sposobie obliczenia ceny. Tak więc obok dokumentacji projektowo-kosztorysowej przekazanej Wykonawcom wizja lokalna i indywidualne zapoznanie się z rzeczywistymi uwarunkowaniami terenowymi wydaje się konieczne do rzetelnego skalkulowania ceny. Zamawiający zwarł w siwz taki wymóg w dobrze rozumianym interesie Wykonawców oraz chcąc uniknąć ewentualnych problemów w trakcie realizacji zamówienia z Wykonawcą, który takiej wizji nie dokona i będzie np. zabiegał o zwiększenie wynagrodzenia twierdząc że „nie widział jak plac budowy faktycznie wygląda”.
Mając jednak na względzie, że to Wykonawcy ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe skalkulowanie ceny oferty, Zamawiający dokonuje zmiany treści swiz w zakresie omawianego wymogu. W związku z tym ust. 5 w rozdz. XII otrzymuje nowe brzmienie:
„Zaleca się, aby Wykonawcy w celu sprawdzenia faktycznych uwarunkowań mających wpływ na rzetelną kalkulację ceny, przed złożeniem oferty dokonali wizji lokalnej terenu objętego zamówieniem.”
Jednocześnie wykreśla się:
- w rozdz. III w ust. 7 zdanie „Wykonawcy zobowiązani są przed złożeniem ofert dokonać wizji lokalnej terenu objętego zamówieniem. (Oświadczenie o dokonaniu wizji lokalnej Wykonawcy złożą na formularzu ofertowym).”
- pkt 14 w formularzu ofertowym, dotyczący oświadczenia Wykonawcy o dokonaniu wizji lokalnej.
Ad. 6
W rozdz. III siwz dodaje się ust. 8 o następującym brzmieniu:
„Teren budowy zostanie przekazany Wykonawcy w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.”
Ad. 7
W rozdz. III w ust. 2 zdanie:
„Zakres rzeczowy zamówienia – według załączonych przedmiarów robót, które stanowią załącznik nr 7 do siwz.” otrzymuje nowe brzmienie:
„Przedmiary robót stanowią załącznik nr 7 do siwz.”
Ad. 8
Zamawiający w załączeniu do niniejszego pisma przedstawia:
- uproszczoną dokumentację techniczną przebudowy odcinka drogi Kol. Bechcice - Bechcice
- przekrój poprzeczny drogi
- plan orientacyjny (w trzech arkuszach)
Biorąc pod uwagę, że przedmiotowa robota nie podlega konieczności uzyskania pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszeniu, innymi dokumentami Zamawiający nie dysponuje.
Ad. 9
Z istoty gwarancji wynika, iż trwa ona przez okres w niej wskazany. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w okresie gwarancji, Zamawiającemu przysługują określone prawa, m.in. usunięcia wady fizycznej rzeczy. Z reguły odpowiedzialność z tytułu gwarancji obejmuje tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w rzeczy. Po usunięciu wady istotnie gwarant daje gwarancję, ale tylko na element, który był wadliwy i uległ naprawie nie zaś na całą rzecz. Wystąpienie wady nie zależy przecież od woli zamawiającego, ale od jakości wykonanej przez Wykonawcę rzeczy.
Ad. 10
W rozdz. 16 wyjaśniono, iż siła wyższa daje możliwość dokonania zmian w umowie, podobnie jak i inne przyczyny tam wymienione. W tym sensie siła wyższa nie stanowi niewykonania, czy nienależytego wykonania umowy. Ocena innych przyczyn, które będą stanowić o niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu umowy, uzależniona będzie od konkretnych sytuacji zaistniałych w toku realizacji umowy, np. zwłoka w wykonaniu umowy.
Ad. 11
Warstwa wiążąca nie jest przewidziana.
Ad. 12
Podbudowę należy skropić – specyfikacja w załączeniu do niniejszego pisma.
Ad. 13
Pobocza mają szerokość 0,50m z destruktu gr. 10cm. Zamawiający nie dysponuje osobną specyfikacją na ich wykonanie.
Ad. 14
Do wykonania są 3 przepusty zlokalizowane w ciągu drogi (poprzecznie).
W związku z tym, że powyższe wyjaśnienia i zmiany treści swiz generują konieczność zmiany ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, Zamawiający dokonuje zmiany ogłoszenia, jednocześnie przedłużając termin składania ofert.
Termin składania ofertustalony do dnia 29-04-2014r. do godz. 9:50 zastępuje się terminem 05-05-2014r. do godz. 9:50.
Odpowiedniej zmianie ulega również termin otwarcia ofert, który określony na dzień 29-04-2014r. godz. 10:00 zastępuje się terminem 05-05-2014r. godz. 10:00.
Zmiana powyższa dotyczy wszystkich miejsc siwz, w których jest mowa o terminie składania i otwarcia ofert.
Skutkiem powyższego zmianie ulega również ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych w zakresie w/w terminów.
Poniżej Zamawiający zamieszcza treść ogłoszenia o zmianie ogłoszenia, zamieszczony w Biuletynie Zamówień Publicznych:
Ogłoszenie powiązane:
Ogłoszenie nr 73547-2014 z dnia 2014-04-04 r. Ogłoszenie o zamówieniu - Lutomiersk
1. Przedmiotem zamówienia jest : PRZEBUDOWA DROGI KOL. BECHCICE - BECHCICE 2. Zadanie będzie realizowane wg zgłoszenia robót budowlanych z dnia 06.05.2013r. do Starostwa Powiatowego w Pabianicach. Szczegółowy opis wykonania i odbioru...
Termin składania ofert: 2014-04-23
Numer ogłoszenia: 90211 - 2014; data zamieszczenia: 25.04.2014
OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA
Ogłoszenie dotyczy: Ogłoszenia o zamówieniu.
Informacje o zmienianym ogłoszeniu: 73547 - 2014 data 04.04.2014 r.
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
Gmina Lutomiersk, Pl. Jana Pawła II 11, 95-083 Lutomiersk, woj. łódzkie, tel. 043 6775011 w. 118, fax. 043 6775094.
SEKCJA II: ZMIANY W OGŁOSZENIU
II.1) Tekst, który należy zmienić:
Miejsce, w którym znajduje się zmieniany tekst: IV.4.4).
W ogłoszeniu jest: Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 23.04.2014 godzina 09:50 (po pierwszej zmianie: Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 29.04.2014 godzina 09:50).
W ogłoszeniu powinno być: Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 05.05.2014 godzina 09:50.
Miejsce, w którym znajduje się zmieniany tekst: II.1.4).
W ogłoszeniu jest: Wykonawcy zobowiązani są przed złożeniem ofert dokonać wizji lokalnej terenu objętego zamówieniem. (Oświadczenie o dokonaniu wizji lokalnej Wykonawcy złożą na formularzu ofertowym).
W ogłoszeniu powinno być: wykreśla się powyższy zapis.
Miejsce, w którym znajduje się zmieniany tekst: II.1.4).
W ogłoszeniu jest: Zakres rzeczowy zamówienia - według załączonych przedmiarów robót, które stanowią załącznik nr 7 do siwz.
W ogłoszeniu powinno być: Przedmiary robót stanowią załącznik nr 7 do siwz.
II.2) Tekst, który należy dodać:
Miejsce, w którym należy dodać tekst: II.1.4).
Tekst, który należy dodać w ogłoszeniu: 8. Teren budowy zostanie przekazany Wykonawcy w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
Całość niniejszego dokumentu oraz informacja o zmianie ogłoszenia o zamówieniu zostały opublikowane w Internecie na stronie internetowej Zamawiającego – www.lutomiersk.pl oraz wywieszono je na tablicy ogłoszeń w siedzibie Zamawiającego.